Firma: Jozef DIKY - DIAL
Tel:  0905 667040
E-mail: diky@gaya.sk
Dodávka a montáž poplašných systémov
Dodávka a montáž kamerových systémov
Dodávka a montáž dorozumievacích systémov
Dodávka a montáž dátových sieti
© Jozef Diky 2011 diky@gaya.sk
Kamery a kamerové systémy sa v poslednom čase vďaka priaznivým cenám stávajú štandardnou súčasťou nie len firiem, ale aj rodinných a obytných domov. Vzhľadom na veľmi širokú ponuku je možno aj problém vybrať si pre svoje potreby vyhovujúcu zostavu. Preto v tejto časti ponúkame zopár rád, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere týchto zariadení. Pri inštalovaní kamier netreba zabúdať aj na zákony a legislatívu. Kamery sa totiž nemôžu montovať hocikde a hocijako. Zopár rád nájdete TU.

Kamera - najdôležitejšia súčasť celého kamerového systému.
Cieľom tohto popisu nie je popísať všetky možnosti a výrobcov, ale predstaviť základné parametre, s ktorými sa pri výbere kamier stretnete.

Medzi nejdôležitejše parametre, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať a ktoré určujú použiteľnosť kamery sú: rozlíšenie a typ snímacieho čipu, citlivosť na svetlo a podporné funkcie, ako je infra prisvietenie, režim deň/noc, ochrana proti osvetleniu, a podobne.
Základným kritériom pre výber kamery je, do akého prostredia bude kamera určená. Existujú dva základné druhy kamier:

    * Kamery do vnútorného prostredia
    * Kamery do vonkajšieho prostrednia

Kamery do vnútorného prostredia sú konštruované tak, aby mali čo najmenší rozmer. Vzhľadom na ich určenie nie sú odolné poveternostým vplyvom, ako dážď, sneh a podobne. Tieto kamery môžu sledovať napríklad vstupné priestory domov, obchodov, reštaurácií, kancelárií a podobne. Napriek skutočne malým rozmerom dokážu poskytovať veľmi reálny obraz. Kamery do vnútorných priestorov môžeme ďalej deliť podľa typu na ŠTANDARDNÉ, DOME, IP KAMERY. 
Pri potrebe zabezpečiť kvalitný obraz aj za zníženej viditeľnosti vďaka nízkemu osvetleniu sa používajú kamery s IR reflektorom ktoré dokážu´"vidieť" aj v úplnej tme.

Kamery do vonkajšieho prostredia sú konštrukčne veľmi podobné kamerám do vnútorného prostredia, avšak ich určenie vyžaduje, aby boli odolné voči poveternostným vplyvom, ako je dážď, sneh, mráz. Preto sa buď použijú ŠTANDARDNÉ KAMERY a umiestnia sa
do kovových vodeodolných, nehrdzavejúcich obalov, ktoré sú navyše vyhrievané, alebo sú už samotné kamery konštrukčne riešené tak, aby vo vonkajšom prostredí mohli bez problémov snímať dianie. Tieto kamery dostali názov: KOMPAKTNÉ KAMERY.

IP KAMERY sú určené na priame pripojenie do počítačovej siete. Umožňujú tak monitorovanie priestorov aj na vzdialených miestach v rámci dosahu lokálnej siete alebo internetu. Prednosťou týchto kamier je kvalita, ľahký webový prístup, diaľkové nastavovanie parametrov. Ďalšou výhodou je realizácia záznamu na počítači, do ktorého už netreba pridávať iné doplnky. Jediné, čo potrebujete, je počítač s pripojením k eternetovej sieti. Pomocou servera zabudovaného v kamere je možné nastaviť rôzne parametre kamery, napríklad nastaviť plochy na detekciu pohybu.

Kamery, kamerové systémy